Az Amerikai bulldog
Rgi idk kutyja
Ha visszamennnk az idben, krlbell a XVIII. szzad vgre, Angliban olyan bulldogokat ltnnk, mint a mai amerikai bulldogok. Kevs dologrl mondhatjuk el, hogy az amerikaiak riztk meg Eurpa szmra – az amerikai bulldog ezen ritkasgok kz tartozik.
A bulldog azoknak az si, zsiai masztiffoknak a leszrmazottja, melyek annak idejn nomd trzsekkel rkeztek Eurpba. Ezeket a hatalmas jszgokat olyan nagy s agresszv llatok ellen hasznltk, mint a vaddiszn, a medve vagy a klnbz nagymacskk. Ezek az llatok ugyanolyan esllyel vlaszthattk a menekls, mint a tmads eszkzt; a kutyknak meg kellett fogniuk s leszortva egy helyben tartaniuk ket. Az si masztiff hihetetlen harckszsggel s btorsggal rendelkezett.
Fnciai kereskedk i.e. 800 krl vittek Angliba egy barna masztiff trzset. A keltk ezeket a cskos vagy barns-vrs behemtokat szarvasmarhk vagy vaddisznk megfogsra hasznltk. A mai angol masztiffok s a bullmasztiffok hasonl sznek, s azonos mrtkben ettl a trzstl szrmaznak. Idszmtsunk szerint 400 krl egy msodik nagyon ers, kemny masztiff trzs rte le az angol partokat. Ezeket a kutykat alannak hvtk. Angol mszrosok s farmerek az alanbl alaktottk ki az els igazi bulldogot. A kzpkorban a munka-bulldog volt az els olyan kutya, mely „szjzrral” rendelkezett, de ez termszetesen nem az llkapocs deformcijt jelenti, vagy azt, hogy a kutya fogs kzben grcst kapott, hanem ez a kifejezs valjban a kutya nagymrtk harciassgra s fogszkszsgre vonatkozik. Az igazi bulldog kpes volt a hatalmas nvnyevk ldzsre s megfogsra; ellenfele orrba, pofjba vagy torkba ragadott, s kpes volt szilrdan tartani, fggetlenl attl, milyen hevesen kzdtt a bestia s hogy mekkora fjdalmat kell elviselnie a kutynak. A kzpkorban, Erzsbet kirlyn idejn, de mg az ipari forradalmat kveten is a bulldogok mindennapi munkja volt lovak, marhk s disznk megfogsa, a birtokon, a mszrosnl vagy a bikahecceken. Ha domesztiklt llatot fogott meg, a bulldog ltalban kpes volt a harapsa ltal okozott fjdalommal a pats llatot engedelmessgre ksztetni, mieltt az mg megsebezhette volna a kutyt. Mivel a bika lehajtja a fejt tmadskor, ez lehetv tette, hogy a kutya megfogja az orrt s gy mr knnyedn a mszroshoz hzza. A rgi munka-bulldogok kpesek voltak egy bikt egyetlen hirtelen mozdulattal fldre rntani, mivel kivlan idztettk akcijukat: akkor rntottk oldalra a jszgot, mikor az lps kzben ppen nem llt szilrdan. Ehhez persze hatalmas fizikai er is kellett. Egy tapasztalt, 80 fontos bulldog kpes volt egy 1800 fontos bikt la fldre rntani.
A bulldogok f ellenfele elssorban a bika volt, de hasznltk vaddiszn, oroszln s ms vad ragadozk ellen is. Ezeket a harcokat hvtk hecceknek („bait”). Azok a a bulldogok, melyeket medvk s ms nagy ragadozk ellen hasznltak, nehezebbek voltak, mint a csak farmokon, marhknl hasznlt egyedek. Nagyobb ellenfelek esetn a sebessg nem volt olyan fontos, radsul a harcok elkertett terleten folytak, gy a kitarts kevsb szmtott. 1835-ben azonban mindenfajta llatviadalt betiltottak Angliban, gy az igazi, tiszta vonal bulldogok nagyon megritkultak a XIX. szzad kzepre. Sokukat masztiffokkal kereszteztk, hogy mindennl jobb s nagyobb testrkutyt hozzanak ltre, a maradk llomny egy rszt pedig mopszokkal, hogy egy tmr, kicsi, knnyebben kezelhet killtsi kutyt kapjanak.
Napjainkban az a kutya, melyet angol bulldognak hvunk, ez utbbi keresztezs eredmnye. shazjban az eredeti bulldog kihalt a XIX. szzad vgre, de szerencsre Amerikban fennmaradt, ott ugyanis mg szksg volt a munkjra, elssorban a vidki dl hegyi rgiiban. A bulldog megmeneklt a kihalstl, mert tovbbra is dolgoznia kellett. Ezeken a dli vad tjakon a marhkat s disznkat ridegtartsban tenysztettk, mr csak azrt is, mert bekerteni egyenesen lehetetlen volt a fldeket, gy csak a kemny angol bulldogok tudtk befogni a jszgokat. Legkorbban a XVII. szzadban rkeztek munka-bulldogok Anglibl az llamokba.
Dlen s dl-nyugaton rkutyaknt is hasznltk ket. A XIX. szzadbl, de korbbrl is szmos trtneti feljegyzs maradt fenn a fldbirtokokon s ltetvnyeken hasznlt nagy bulldogokrl, melyeket nha lncon tartottak s rosszfik ellen hasznltak. Olykor a brtnkbe is szabad bejrst kaptak, a cellk s a kertsfal kztti szabad terleten kellett cirklniuk. Klnbz helyi vltozatok alakultak ki, s gy sok nevet alkalmaztak a dli bulldogokra: Old English White, White English, Swamp (mocsri) Bulldog, Backwoods Bulldog, Emglish Pit, Old Country White, stb.
Az 1960-as vekben azonban az utols munka-bulldogok is eltntek a dli birtokokrl, mert mr itt is munkanlkliv vltak. A nagy mezgazdasgi cgek rendeztk a terepet, megszntettk a kicsi farmokat, gazdasgokat, s a a mezgazdasgi gpek s jrmvek lehetv tettk, hogy a farmerek maguk tereljk, befogjk s mozgassk a marhkat, kutyk segtsge nlkl. gy tnt, most mr tnyleg kihal a munka-bulldog.
Szerencsre a fajta nhny elktelezett hve kzs erfesztssel felkutatta az utols hegyi bulldogokat s elkezdte tenyszteni ket, nyilvnossgot biztostva tenysztsi programjuknak, gy sikerlt megriznik a fajtt az utkornak. Napjainkban a fajta kt legfontosabb szemlyisge Allen Scott s John D. Johnson. Tenysztsi munkjuk rvn, kt f vonalat klnbztethetnk meg, a Johnson tpust s a Scott tpust. A Johnson tpus amerikai bulldogok nagyobb, szlesebb kutyk, ersebb csontozattal, lelg ajkakkal, rncokkal s rvid pofval. Leginkbb egy atltikus, feszes felpts, fehr bullmasztiffra emlkeztetnek. A Scott tpus ebek egy nagy, durva, hosszlb, fehr pit bullra emlkeztetnek.
Az amerikai bulldogot az 1980-as vekben ismerte meg igazn a nyilvnossg, s az vtized msodik felben elkezdett nni a npszersge. Napjainkban mr Eurpa szmos orszgban ismerik s tenysztik mint kivl csaldi- s rkutyt.
BN
|