Fajtalers : Az amerikai bulldog trtnete s lersa |
Az amerikai bulldog trtnete s lersa
2009.06.19. 16:03
Az Amerikai bulldog
Rgi idk kutyja
Ha visszamennnk az idben, krlbell a XVIII. szzad vgre, Angliban olyan bulldogokat ltnnk, mint a mai amerikai bulldogok. Kevs dologrl mondhatjuk el, hogy az amerikaiak riztk meg Eurpa szmra – az amerikai bulldog ezen ritkasgok kz tartozik.
A bulldog azoknak az si, zsiai masztiffoknak a leszrmazottja, melyek annak idejn nomd trzsekkel rkeztek Eurpba. Ezeket a hatalmas jszgokat olyan nagy s agresszv llatok ellen hasznltk, mint a vaddiszn, a medve vagy a klnbz nagymacskk. Ezek az llatok ugyanolyan esllyel vlaszthattk a menekls, mint a tmads eszkzt; a kutyknak meg kellett fogniuk s leszortva egy helyben tartaniuk ket. Az si masztiff hihetetlen harckszsggel s btorsggal rendelkezett.
Fnciai kereskedk i.e. 800 krl vittek Angliba egy barna masztiff trzset. A keltk ezeket a cskos vagy barns-vrs behemtokat szarvasmarhk vagy vaddisznk megfogsra hasznltk. A mai angol masztiffok s a bullmasztiffok hasonl sznek, s azonos mrtkben ettl a trzstl szrmaznak. Idszmtsunk szerint 400 krl egy msodik nagyon ers, kemny masztiff trzs rte le az angol partokat. Ezeket a kutykat alannak hvtk. Angol mszrosok s farmerek az alanbl alaktottk ki az els igazi bulldogot. A kzpkorban a munka-bulldog volt az els olyan kutya, mely „szjzrral” rendelkezett, de ez termszetesen nem az llkapocs deformcijt jelenti, vagy azt, hogy a kutya fogs kzben grcst kapott, hanem ez a kifejezs valjban a kutya nagymrtk harciassgra s fogszkszsgre vonatkozik. Az igazi bulldog kpes volt a hatalmas nvnyevk ldzsre s megfogsra; ellenfele orrba, pofjba vagy torkba ragadott, s kpes volt szilrdan tartani, fggetlenl attl, milyen hevesen kzdtt a bestia s hogy mekkora fjdalmat kell elviselnie a kutynak. A kzpkorban, Erzsbet kirlyn idejn, de mg az ipari forradalmat kveten is a bulldogok mindennapi munkja volt lovak, marhk s disznk megfogsa, a birtokon, a mszrosnl vagy a bikahecceken. Ha domesztiklt llatot fogott meg, a bulldog ltalban kpes volt a harapsa ltal okozott fjdalommal a pats llatot engedelmessgre ksztetni, mieltt az mg megsebezhette volna a kutyt. Mivel a bika lehajtja a fejt tmadskor, ez lehetv tette, hogy a kutya megfogja az orrt s gy mr knnyedn a mszroshoz hzza. A rgi munka-bulldogok kpesek voltak egy bikt egyetlen hirtelen mozdulattal fldre rntani, mivel kivlan idztettk akcijukat: akkor rntottk oldalra a jszgot, mikor az lps kzben ppen nem llt szilrdan. Ehhez persze hatalmas fizikai er is kellett. Egy tapasztalt, 80 fontos bulldog kpes volt egy 1800 fontos bikt la fldre rntani.
A bulldogok f ellenfele elssorban a bika volt, de hasznltk vaddiszn, oroszln s ms vad ragadozk ellen is. Ezeket a harcokat hvtk hecceknek („bait”). Azok a a bulldogok, melyeket medvk s ms nagy ragadozk ellen hasznltak, nehezebbek voltak, mint a csak farmokon, marhknl hasznlt egyedek. Nagyobb ellenfelek esetn a sebessg nem volt olyan fontos, radsul a harcok elkertett terleten folytak, gy a kitarts kevsb szmtott. 1835-ben azonban mindenfajta llatviadalt betiltottak Angliban, gy az igazi, tiszta vonal bulldogok nagyon megritkultak a XIX. szzad kzepre. Sokukat masztiffokkal kereszteztk, hogy mindennl jobb s nagyobb testrkutyt hozzanak ltre, a maradk llomny egy rszt pedig mopszokkal, hogy egy tmr, kicsi, knnyebben kezelhet killtsi kutyt kapjanak.
Napjainkban az a kutya, melyet angol bulldognak hvunk, ez utbbi keresztezs eredmnye. shazjban az eredeti bulldog kihalt a XIX. szzad vgre, de szerencsre Amerikban fennmaradt, ott ugyanis mg szksg volt a munkjra, elssorban a vidki dl hegyi rgiiban. A bulldog megmeneklt a kihalstl, mert tovbbra is dolgoznia kellett. Ezeken a dli vad tjakon a marhkat s disznkat ridegtartsban tenysztettk, mr csak azrt is, mert bekerteni egyenesen lehetetlen volt a fldeket, gy csak a kemny angol bulldogok tudtk befogni a jszgokat. Legkorbban a XVII. szzadban rkeztek munka-bulldogok Anglibl az llamokba.
Dlen s dl-nyugaton rkutyaknt is hasznltk ket. A XIX. szzadbl, de korbbrl is szmos trtneti feljegyzs maradt fenn a fldbirtokokon s ltetvnyeken hasznlt nagy bulldogokrl, melyeket nha lncon tartottak s rosszfik ellen hasznltak. Olykor a brtnkbe is szabad bejrst kaptak, a cellk s a kertsfal kztti szabad terleten kellett cirklniuk. Klnbz helyi vltozatok alakultak ki, s gy sok nevet alkalmaztak a dli bulldogokra: Old English White, White English, Swamp (mocsri) Bulldog, Backwoods Bulldog, Emglish Pit, Old Country White, stb.
Az 1960-as vekben azonban az utols munka-bulldogok is eltntek a dli birtokokrl, mert mr itt is munkanlkliv vltak. A nagy mezgazdasgi cgek rendeztk a terepet, megszntettk a kicsi farmokat, gazdasgokat, s a a mezgazdasgi gpek s jrmvek lehetv tettk, hogy a farmerek maguk tereljk, befogjk s mozgassk a marhkat, kutyk segtsge nlkl. gy tnt, most mr tnyleg kihal a munka-bulldog.
Szerencsre a fajta nhny elktelezett hve kzs erfesztssel felkutatta az utols hegyi bulldogokat s elkezdte tenyszteni ket, nyilvnossgot biztostva tenysztsi programjuknak, gy sikerlt megriznik a fajtt az utkornak. Napjainkban a fajta kt legfontosabb szemlyisge Allen Scott s John D. Johnson. Tenysztsi munkjuk rvn, kt f vonalat klnbztethetnk meg, a Johnson tpust s a Scott tpust. A Johnson tpus amerikai bulldogok nagyobb, szlesebb kutyk, ersebb csontozattal, lelg ajkakkal, rncokkal s rvid pofval. Leginkbb egy atltikus, feszes felpts, fehr bullmasztiffra emlkeztetnek. A Scott tpus ebek egy nagy, durva, hosszlb, fehr pit bullra emlkeztetnek.
Az amerikai bulldogot az 1980-as vekben ismerte meg igazn a nyilvnossg, s az vtized msodik felben elkezdett nni a npszersge. Napjainkban mr Eurpa szmos orszgban ismerik s tenysztik mint kivl csaldi- s rkutyt.
BN
FAJTASTANDARD
Az Amerikai Bulldog atletikus, ers temperamentum, kzepesen nagy kutya, hatalmas ervel, gyessggel, s magabiztossggal.
A stabil, erteljes, mr kialakult formban a kanok jellegzetesen vastagabb, nehezebb, mg a szukk finomabb csontozatak.
Kzny az idegenekkel, s magabiztossg ms kutykkal az elfogadhat.
Brmely kutya mutat gyva, fls viselkedst, vagy ms kutykat illetve embereket is veszlyeztet agresszit, a br dntse szerint kizrhat.
A hivatalosan elismert kt tpus, a Standard s a Bully. Az ABNA elvrja a kln brlsukat.
Mret:
Kanok marmagassg 22 – 26 inch. ( 56 - 66 cm )
Szukk 21 – 25 inch. ( 53 - 63 cm )
Standard
: Egy vkonyabb, atltikusabb megjelens.
Bully
: Vastagabb, srbb, erteljesebb.
A slynak mindkt tpusnl arnyban kell lenni a magassggal j kondciban, tlsly, s sovnysg nlkl.
A kvnt mret alatt s fltt egy inch ( 2, 54 cm ) eltrs mindkt tpusnl csak kis hiba.
Ennl nagyobb eltrs mr slyos hiba.
Szn:
Egyszn fehr, fehr klnbz mrtk tigriscskos, barna, vrs, cser foltokkal a kvnatos. Ugyanezen sznek teljes testfelleten, nem lthat fehr szn mellett eszttikai hibnak szmt. Teljesen fekete, kk, fekete – cser, tricolor vagy „szrke” kizr ok, a teljes fekete maszk slyos hiba.
(A „szrke” effektust a teljes testen lv halvnyabb vrs vagy fekete szn adja, megtrve sttebb maszatos foltokkal – nem sszekeverend a tigriscskossal!)
Szrzet:
Egy inchnl rvidebb hosszsg, puha s kemny kzt vltozva.
Hosszabb, tollasod, vagy bolyhos szrzet kizrs.
Fej:
A fej a kutya mretvel arnyosan legyen nagy, s szles!
Legyen lapos a koponya teteje, ami ngyzetes megjelenst eredmnyez!
Kifejezett barzda van a szemek kztt, elklntve azokat, mly stop. A fej mindenhol jl izmolt, hatrozott pofa rsszel. A tlzottan keskeny fej komoly hiba.
Standard
: ltalban kocktl az k alakig, nmileg seklyebb stoppal, s kevesebb redvel.
Bully
: Kocka alaktl a kerek formig, hatrozott mly stoppal, s tbb redvel, rnccal.
Szemek:
A szemek kerek, vagy mandula formjak legyenek, mlyen lek. A mly stt barna a legelnysebb, egyb szn is elfogadott, de eszttikai hiba. Fekete szemgyr pigment a kvnatos, gyengbb pigment is elfogadhat, de nem elnys. A nem szimmetrikus, keresztbe ll szemek slyosabb hiba. A lthat pislog hrtya slyossgnl fogva hiba.
Arcorr:
A pofa legyen arnyaiban szles, szgletes! Az llkapocs izmos, lthatan ers. Az ajkak nagyok, de nem lgak. Fekete pigment az ajkakon szintn preferland az egyb sznnel szemben. A tl keskeny orr komolyabb hiba. Ferde llkapocs kizr ok.
Standard
: Az arcorr 30 – 40 %-a a fej teljes hosszsgnak.
Bully
: 25 – 35 % az arcorr – fej arny.
A hosszabb, vagy rvidebb orr, mint ez a konkrt arny, kisebb hiba.
Brmilyen szrevehet lgzsi problma a ringben, megfontoltt teszi a kizrst.
A kutyt vigyk ki a ringbol, amg a br nem dnt az llapotrl!
Fogak:
42, nagy mret fognak kell lenni! Kicsi, vagy ferde fog kis hiba. A hinyz fogak strukturlis hibk, s htrnyos az sszevetsben. A munkakutyk trtt foga nem htrny.
A mttileg, egyb ton eltvoltott fogakat llatorvos igazolhatja.
Haraps:
Standard: Fordtott olls haraps a kvnt. Az olls, s az enyhe elreharaps 1 inchig ( 0, 6 cm ) elfogadhat.
Bully: Elreharaps 1 inchig ( 0, 6 cm ) a legidelisabb, de 1 s 1/8 inch ( 1, 2 - 0, 3 cm ) tartomny az elfogadott, minden ms haraps, az olls is, kizr ok.
Mindkt tpusnl a standardtl eltr rtkek hatrozzk meg a hiba slyt. A fogak nem lthatak zrt szj esetn!
Orr:
A fekete a legjobb, a barna s rnyalatai elfogadottak. A pigment hiny kozmetikai hiba.
Flek:
Kzepes mret, preferencia nlkl rzsafl, vagy lelg.
A kuprozott fl csak abbl a szempontbl htrny, hogy nem lehet termszetes llapotban lebrlni.
Nyak:
Kzepes hosszsg, izmos, enyhn velt, s keskenyed a fej fel.
Vll:
A vllaknak igen izmosak. A jl kifejezett, szles „csapott” vll adja az erteljes megjelenst.
Mellkas:
Termszetesen mly, s szles, de kiegyenslyozottan, a mozgs s a dinamizmus rdekben.
Test:
A test jl kiegyenslyozott, kompakt, mikzben erteljes, s atltikus. A bordk rugalmasak, s az gyk enyhn hajlott. Ne legyen a test hosszks benyoms!
Ht:
Ers, szles, az gyk mgtt enyhe ve van. Ne legyen vkony a ht!
Standard: Egyenesebb, laposabb htvonal.
Bully: Elfogadott a magasabb far a htvonal vben.
Lbak:
Az els lbak egyenesek, mrskelve a nehz csontozatot. A csd ers, s fggleges. Gyenge csd kis hiba. A hajlott, kifordult knyk a slyossgtl fggen hiba.
A hts lb legyen nagyon izmos, mrskelten szgellt, s prhuzamos. A csnk ers s fggleges, ha vkony, az komoly hiba. A tehn lls slyossgtl fgg hiba, akr kizrsig.
Hts rsz:
Legyen ugyan olyan szles, mint a vllak, kiegyenslyozott, izmos, vastag!
Farok:
Alacsonyan hordott, az alapjn vastag, majd elvkonyod. Nyugalomban elri a csnkot. Az ennl hosszabb, vagy rvidebb kis hiba. A kunkorod, teljes krt ler farok kisebb hiba.
A vgott farok kis hiba, abbl a szempontbl, hogy a brlat sorn nem lehet termszetes llapotban rtkelni.
Lbfej:
Kzepes mret, lbujjak jl veltek, s zrtak. A kamps lbujj kis hiba. A szlesed lbfej mrtktl fggen hiba.
Jrs, testtarts:
A mozgs legyen egyenletesen ers, kiegyenslyozott, erteljes, lendletes! Ne legyen billeg, esetlen!
A fels vonal maradjon az els lb szintjben, mg a hts lbak toljk a testet elre!
A sebessg nvelsvel a lbfejek tartsanak a test kzpvonala fel! Ne poroszkljon, tipegjen, s ne fusson alacsonyan tartott hossz lpsekkel! Ha keresztezik egymst a lbak mozgs kzben, slyos hiba.
Ha a kutya sntt, ki kell kldeni a ringbl, mindaddig, amg helyre nem jn.
|